LIKWIDACJA DEKLARACJI VAT7 I VAT7K
Data publikacji: 01-12-2019, aktualizacja 01-09-2020
Termin wejścia w życie: 01-10-2020
Dotychczasowe deklaracje VAT7 i VAT7K zostaną zastąpione odpowiednio plikami JPK_V7M i JPK_V7K. Zawartość plików zostanie znacznie rozbudowana. Pierwsze pliki w nowej formule zostaną wygenerowane i złożone w rozliczeniu za 10-2020. Pozostałe deklaracje VAT (między innymi: VAT-UE, VAT-UEK) będą składane jak do tej pory.
Najważniejsze zmiany w treści pliku jpk:
Konieczność oznaczania faktur sprzedaży odpowiednim kodem dla transakcji szczególnych oraz kodem dla towaru i usługi GTU (Grupa Towarów i Usług). Oznaczeniu będą podlegały tylko faktury dokumentujące sprzedaż w zakresie transakcji szczególnych lub / i sprzedaż towarów i usług objętych grupowaniem GTU.
Rodzaje transakcji szczególnych:
SW - sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju
EE - usługi telekomunikacyjne, nadawcze, elektroniczne
TP - transakcja z podmiotem powiązanym
TT_WNT - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, transakcja trójstronna - procedura uproszczona
TT_D - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, transakcja trójstronna - procedura uproszczona
MR-T - marża usługi turystyczne
MR-UZ - marża towary używane i inne
I_42 - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów po imporcie w ramach procedury celnej 42
I_63 - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów po imporcie w ramach procedury celnej 63
B_SPV - transfer bonu SPV
B_SPV_DOSTAWA - dostawa, której dotyczy bon SPV
B_MPV_PROWIZJA - prowizja z tytułu transferu bonu MPV
MPP - sprzedaż z obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności
Grupy towarów i uslug GTU:
01 - napoje alkoholowe
02 - paliwa
03 - oleje opałowe i oleje smarowe
04 - wyroby tytoniowe
05 - odpady
06 - urządzenia elektroniczne oraz części i materiały do nich
07 - pojazdy oraz części samochodowe
08 - metale szlachetne oraz nieszlachetne
09 - leki oraz wyroby medyczne
10 - budynki, budowle i grunty
11 - obrót uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
12 - usługi niematerialne wyłącznie: doradcze, księgowe, prawne, zarządcze, szkoleniowe, marketingowe, firm centralnych, reklamowe, badania rynku i opinii publicznej, badań naukowych, prac rozwojowych
13 - usługi transportowe i gospodarki magazynowej
Niezbędne jest nanoszenie odpowiednich informacji na fakturach, w sytuacji gdy z jej treści nie będzie jednoznacznie wynikało, że sprzedaż została zrealizowana w ramach jednej z transakcji szczególnych lub dotyczy jednej z pozycji zawartej w grupowaniu GTU.
W szczególności prosimy o właściwe stosowanie procedury MPP - mechanizmu podzielonej płatności. Oznaczenie MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI należy stosować WYŁĄCZNIE do faktur objętych tą procedurą OBOWIĄZKOWO. Dobrowolne oznaczanie faktur tą adnotacją może prowadzić do ich błędnego ujęcia w nowym pliku JPK.
Więcej informacji: Mechanizm podzielonej płatności
Zalecenia
Wystawianie faktur zawierających dokładny opis towaru lub usługi, unikanie ogólnych sformułowań: zamiast "usługa zgodnie z umową..." należy doprecyzować "usługa reklamowa zgodnie z umową..."
Zamieszczanie dodatkowego opisu na fakturze jeśli z jej treści nie wynika że dotyczy transakcji szczególnej lub gdy dostawa dotyczy towaru i usługi zawartej w GTU, np: gdy faktura dotyczy sprzedaży wężyka gumowego, konieczne jest doprecyzowanie: "transakcja z podmiotem powiązanym, sprzedaż części samochodowych"
Zameszczanie na fakturach adnotacji "mechanizm podzielonej płatności" tylko w sytuacji, gdy istnieje taki obowiązek (a nie gdy jest on dobrowolny)
Korekty plików JPK_VAT
Wprowadzono 14 dniowy termin na dokonanie korekty w związku ze stwierdzeniem błędów i innych niezgodności w przesłanych plikach JPK_VAT. Urząd skarbowy będzie mógł wezwać podatnika do dokonania korekty w przypadku stwierdzenia błędów uniemożliwiających przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji. Korekty takiej należy dokonać w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku uchybienia tego terminu za każdy błąd nałożona zostanie kara w wysokości 500 zł.
Powrót