MINIMALNA STAWKA GODZINOWA
Minimalną stawką godzinową objęte są wynagrodzenia wypłacane dla:
Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy:
Dokumentowanie liczby przepracowanych godzin:
Sposób potwierdzania liczby przepracowanych godzin powinien zostać określony w umowie. W przypadku, gdy nie został określony w umowie, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi (zleceniobiorca lub samozatrudniony) będzie przedkładał w formie pisemnej lub elektronicznej informacje o liczbie przepracowanych godzin przed terminem wypłaty wynagrodzenia. Dokumenty w zakresie sposobu ustalania liczby przepracowanych godzin i potwierdzenia ich ilości powinny być przechowywane przez zleceniodawcę (zlecającego usługę) przez okres 3 lat licząc od dnia w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.
Sposób wypłaty wynagrodzenia:
W przypadku umów zawartych na okres przekraczający 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej należy dokonać co najmniej raz w miesiącu.
Kary:
Kara grzywny dla przedsiębiorcy wypłacającego wynagrodzenie w wysokości niższej niż wynagrodzenie wynikające z minimalnej stawki godzinowej wyniesie od 1000 zł do 30000 zł. Do kontroli prawidłowości wypłaty wynagrodzeń w ramach umów zleceń została wyznaczona Państwowa Inspekcja Pracy.
Podsumowanie:
Powinniście Państwo zadbać o prawidłowe dokumentowanie ilości przepracowanych godzin przez zatrudnianych zleceniobiorców i przedsiębiorców prowadzących samodzielną działalność gospodarczą (a niezatrudniających w jej ramach własnych pracowników i zleceniobiorców). Należy pamiętać, aby wynagrodzenie było wypłacane w cyklach miesięcznych na podstawie otrzymanej od zleceniobiorcy lub przedsiębiorcy informacji o liczbie godzin przepracowanych w danym miesiącu. Wynagrodzenie za godzinę nie może być niższe od ustalonej dla danego roku minimalnej stawki godzinowej.